«Свідомі» — незалежне всеукраїнське молодіжне онлайн-медіа, яке подає актуальну інформацію про політичне, культурне та суспільне життя в Україні в найбільш простому та зручному форматі.
У попередньому епізоді ми вже розглянули ключові поняття деколонізації. Сьогодні говоримо про те, що таке деколонізаційний катарсис та як українці прийшли до цього у 2014 році. Та чому деколонізаційні процеси розпочались саме тоді і тривають досі.
Про імперський вплив на нашу науку і культуру. Зміни у шкільній освіті як інструмент деколонізації, та як бути із внутрішніми сентиментами до російського, які можуть з‘являтися у нас.
Чому деколонізація — це вибір і прояв альтруїзму? Вона завжди про насилля чи іноді й про любов? А також розбираємо, що таке індивідуальна деколонізація та чому у кожного вона різна.
Тему деколонізації ми вирішили поділити на дві частини. У цьому епізоді розбираємо, що таке деколонізація, як зрозуміти, що вона вже триває та чому цей процес є неприємним як для імперій, так і для колоній. А також чи є процес деколонізації обов’язковим елементом виходу зі стану колонії?
Деколонізація вважається продуктом XX століття, то чи справді імперії у Європі свідомо відмовились від своїх колоній? Як країни поступово усвідомлюють свою ідентичність та травму колонізації? Та як переосмислений досвід колоніального минулого трансформувався у популярну культуру, зокрема розбираємо приклади зображення деколонізації у Disney чи серіалі «Корона».
Стереотипи про українців з’являються не лише у масовій культурі. Це радше є наслідком того, який образ українця був створений російськими науковцями та літературою. Мова тут йде не лише про спрощення, але й про маніпуляцію, приниження і нівелювання історії та ідентичності українців.
У цьому епізоді ми розбираємо цитати з книжок російських етнографів та істориків і досліджуємо, як Росія як країна з більш агресивною і провладною культурою продукувала стереотипи та міти про нас, відгомін яких ми чуємо і сьогодні у російській пропаганді. Окрім того, аналізуємо, як вони часом суперечили один одному. А також розглядаємо, як під впливом зовнішньої політики і внутрішньополітичних процесів Російської імперії змінювалось сприйняття українців.
Діліться з нами своїми роздумами щодо теми епізоду та поширюйте його у соціальних мережах.
У цьому епізоді розбираємо що таке орієнталізм, з чого він складається та як допомагав легітимізувати колонізаційну політику і панувати над Сходом. Впродовж розмови звертаємось до однойменної праці Едварда В. Саїда. У своїй роботі автор детально описав, як відбувалися стереотипізація та екзотизація людей зі Сходу та протиставлення їх освіченим та раціональним європейцям. Саїд зазначав, що європейська культура утвердилась та сформувалася через протиставлення себе Сходу і формування дихотомії «ми — свої», «вони — чужі, інші».
Як орієнталізм проявляється у масовій культурі та стереотипах, з якими ми стикаємось постійно? Чому це важливо знати нам, українцям, і як це корелюється із нашим колоніальним минулим? Та як ідентифікувати і уникати орієнталізм? Слухайте у третьому епізоді подкасту «Де ми?».
Діліться з нами своїми роздумами щодо теми епізоду та поширюйте його у соціальних мережах.